Uczucia, które pojawiają się, kiedy przyszła mama dowiaduje się o ciąży, są niewyobrażalnie silne. Pojawia się szczęście, radość, ale także ogromna miłość, którą kobieta darzy swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Miłość matki do dziecka to emocje, które ciężko opisać słowami. Uczucie to jest podyktowane w dużej mierze hormonami, ale także instynktem. Sprowadzenie na świat tej małej istoty sprawia, że już od pierwszych dni stajemy się za nią odpowiedzialni. A wraz z tą odpowiedzialnością, rodzi się miłość. Jednak czy uczucie, którym matka darzy dziecko, powinno mieć jakieś granice? Skąd się bierze bezwarunkowa miłość matki?
Jaka jest miłość do dziecka?
Uczucie, jakie pojawia się wraz z przyjściem na świat naszego potomka, a czasem nawet na długo przed nim, nie jest miłością romantyczną. Te emocje, które wyzwalają się, kiedy spoglądamy na swoją pociechę już w pierwszych minutach życia, są podyktowane szeregiem reakcji w naszym mózgu. Ogromną rolę odgrywają żeńskie hormony, takie jak estrogen czy progesteron, ale także prolaktyna i oksytocyna. Wyrzut endorfin oraz oksytocyny, nazywanej także hormonem miłości, występuje zaraz po porodzie. Dzięki temu nasz mózg odbiera poród jako szczęśliwy moment, co z kolei wzmaga poczucie przywiązania, jakie czujemy do nowo narodzonego dziecka. Już od pierwszych chwil życia, między dzieckiem a matką nawiązuje się relacja. Zaspokajanie potrzeby bliskości pozwala maluchowi prawidłowo się rozwijać. Matka kocha swoje dziecko bez względu na wszystko – to, kim jest oraz kim się stanie. Czy jednak bezwarunkowa miłość matki to stały schemat? Czy można kochać dziecko inaczej?

Bezwarunkowa miłość matki – dlaczego jest ważna w rozwoju dziecka?
Każdy człowiek ma potrzebę bycia kochanym i akceptowanym. To właśnie bezwarunkowa miłość sprawia, że pomimo wad i wielu przeciwności, żywimy silne uczucia do drugiego człowieka. W przypadku nowo narodzonego dziecka bezwarunkowa miłość to wręcz warunek przetrwania. Jest to konieczny element, dzięki któremu dziecko może otrzymać opiekę, bez której nie poradziłoby sobie na świecie. Bezwarunkowa miłość matki nie ma jednego scenariusza, czasami przychodzi wcześniej, a czasami nieco później. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że odgrywa ona ogromną rolę w życiu dziecka. Rola matki i jej bezwarunkowego uczucia nie kończy się jednak w momencie, kiedy dziecko może już samodzielnie egzystować w otaczającym je świecie. Jest to zdecydowanie niegasnące i niekończące się uczucie. W rozwoju dziecka uczucie jakie otrzymuje od rodziców, pozwala mu odkrywać siebie oraz otaczający je świat. Poznawanie swoich pasji, stawianie sobie celów i realizowanie ich, to tylko niektóre z czynności wymagających pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Tą z kolei posiadamy wtedy, kiedy ktoś bliski od najmłodszych lat wspierał nas bez względu na okoliczności. Bezwarunkowe wsparcie jest najczęściej efektem, jaki daje bezwarunkowa miłość matki. Cechy, jakie wykształcają i umacniają się u dziecka to przede wszystkim:
– umiejętność nawiązywania relacji z drugim człowiekiem,
– zdolność do znoszenia trudnych emocji,
– wiara w siebie i własne możliwości,
– osiągnięcie stabilności emocjonalnej.

Relacja matki z dzieckiem jest wyjątkowa. Może ona jednak przybierać różne oblicze. Bezwarunkowa miłość matki do dziecka powinna być zdrowa. Mamy tutaj na myśli znalezienie złotego środka pomiędzy byciem obok i wspieraniem a nachalnością i przekraczaniem pewnych granic. Nawet jeśli niewyobrażalnie kochamy swojego potomka, musimy mu dać możliwość rozwijać się, podejmować swoje decyzje i popełniać własne błędy. Opiekuńczość to dobra cecha, o ile nie przeradza się w chęć kontroli potomstwa na wszystkich płaszczyznach. Warto o tym pamiętać.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w relacji ze swoją pociechą lub masz problem z radzeniem sobie z emocjami, możesz liczyć na profesjonalną pomoc psychologów i psychoterapeutów w InRelatio. Skontaktuj się z nami i umów konsultację psychologiczną, aby pomóc sobie i swojemu dziecku.