Bez względu na to, jak blisko jesteś z rodzicami, nie zawsze możesz się z nimi zgadzać. Czasami może się wydawać, że w ogóle Cię nie rozumieją. Szczególnie frustrujące jest, kiedy nie czujesz się wysłuchany. Co zrobić by rodzice słuchali? Wasza nić porozumienia może się wzmocnić, kiedy będziesz komunikować jasno i z szacunkiem swoje zdanie. Ważne jest, aby pamiętać, że proces budowania zdrowej relacji między rodzicami a dziećmi wymaga czasu i cierpliwości. Każde dziecko pragnie by rodzice go słuchali. Dlatego warto próbować różnych sposobów, aby przekonać rodziców do słuchania dzieci i budować zaufanie i zrozumienie.
Jak sprawić, by rodzice Cię słuchali?
Wyrażaj swoje opinie i uczucia w sposób otwarty i bezpośredni. Staraj się wyrażać się w sposób jasny i zrozumiały, aby Twoi rodzice mogli zrozumieć Twoje potrzeby. Próbuj mówić w sposób spokojny i zdecydowany. Rozmowy z rodzicami, to czas, z którego obie strony powinny czerpać przyjemność. Unikaj krzyku i agresji, gdyż może to zniechęcać do słuchania. Jeśli chcemy być wysłuchani warto otworzyć również swoje uszy. Słuchaj swoich rodziców i okazuj im szacunek. Pokaż, że doceniasz ich opinie i słuchasz tego, co mają do powiedzenia. W ten sposób zwiększysz szansę na to, że również oni będą słuchać Ciebie.
Jeśli czujesz, że Twoi rodzice nie słuchają Cię, spróbuj zapytać ich, co jest powodem takiego zachowania. Często jest to spowodowane brakiem zrozumienia lub przekonaniem, że dziecko nie ma dość doświadczenia lub wiedzy.

Rozmowy z rodzicami – jak zacząć?
Codzienne rozmowy z rodzicami o zwykłych sprawach mogą sprawić, że łatwiej będzie podejmować rozmowę na trudne tematy. Regularne rozmowy z rodzicami również poprawiają wzajemne zrozumienie. Postaraj się, zamiast chować się w swoim pokoju po powrocie ze szkoły, poświęć kilka minut na rozmowę o tym, jak minął Ci dzień. Możesz na przykład porozmawiać z nimi o czymś zabawnym, co wydarzyło się w szkole, lub powiedzieć im, co chciałbyś robić w weekend. Pamiętaj, aby zapytać rodziców jak im minął dzień. Okazywanie zainteresowania i chęci do słuchania, zachęci ich do słuchania Ciebie w zamian. Spróbuj zapisać listę rzeczy, które chcesz powiedzieć, zanim rozpoczniesz trudną rozmowę. Możesz nawet mieć listę ze sobą, jeśli boisz się, że o czymś zapomnisz. Wybierz dobry moment na trudne tematy. Rodzice będą zdecydowanie łatwiej mogli wysłuchać i zrozumieć, co próbujesz powiedzieć, jeśli nie będą rozproszeni lub zestresowani innymi rzeczami. Spróbuj wybrać czas na rozmowę, kiedy obie strony są spokojne. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy będzie dobry moment, nie bój się zapytać!
W jaki sposób słuchać i być wysłuchanym?
Komunikacja jest kluczowa w relacjach rodzinnych, a słuchanie jest jednym z najważniejszych elementów udanej komunikacji. Kiedy rozmawiasz z rodzicami, staraj się być jasny i zrozumiały. Mów wolno i spokojnie, a gdy masz coś ważnego do powiedzenia, wybierz odpowiedni moment, kiedy nikt nie będzie przerywał.
Zamiast mówić o swoich odczuciach, skup się na tym, co jest konkretnym powodem Twojego niezadowolenia. Opowiedz o sytuacji, która Cię zmartwiła lub zaniepokoiła, i spróbuj wyjaśnić, dlaczego jest to dla Ciebie ważne.
W czasie rozmowy z rodzicami zwróć uwagę na to, co mówią. Jeśli rozmowa zaczyna przeradzać się w dyskusję, staraj się szukać rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Czasami po prostu trzeba porozmawiać, by znaleźć dobry punkt wyjścia. Bez względu na to, jak trudna jest rozmowa, pamiętaj o szacunku. Szanuj swoich rodziców, słuchaj ich punktu widzenia i unikaj mówienia w sposób obraźliwy lub krytyczny.
Rodzicu, nie wstydź się przyznać do niewiedzy

Rodzic nie zawsze musi rozumieć uczucia swojego dziecka. Fakt, że przeżył coś podobnego, nie oznacza, że może próbować wyjaśnić, że wiec, przez co przechodzi jego dziecko. Każdy człowiek jest inny, inaczej reaguje na różne sytuacje. Rodzicu, nie wstydź się przyznać, że nie jesteś pewien, przez co przechodzi Twoje dziecko i spróbuj zrozumieć, co może czuć, a nie co Ty czułbyś na jego miejscu. Jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy dać drugiej osobie, to nasz czas. Twoje dziecko potrzebuje czasu, żeby powiedzieć Ci o wszystkim, co może go męczyć. Podaruj mu czas i posłuchaj, co ma do powiedzenia.
Staraj się lepiej zrozumieć sytuację, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Rolą rodzica nie jest ratowanie dziecka ze wszystkich opałów. Postaraj się nauczyć swoje dziecko, jak radzić sobie w świecie, który czasami może je przerażać i przytłaczać.
Wsparcie w trudnych chwilach
Czasami rozmowy z rodzicami wydają się na tyle odległym tematem. Dziecko zaczynają się zamykać w sobie. Jak rozwiązać problem i sprawić by rodzice słuchali, kiedy dziecko potrzebuje tego? Psychoterapia dzieci i młodzieży jest kluczem do otwarcia się i pracowania nad swoimi problemami, a nie zamykania się w sobie i tłamszenia ich. Co więcej, pozwala ona wypracować zdrowe mechanizmy radzenia sobie z emocjami i stresem, budowania zdrowych relacji międzyludzkich oraz pokonywania problemów. Innym rozwiązaniem może być terapia rodzinna. Może pomóc rodzinie lepiej się zrozumieć i zwiększyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w bardziej efektywny sposób.