Okres nastoletnich lat to bez wątpienia trudny czas dla wielu młodych ludzi. Wiąże się to z dorastaniem, zmianami hormonalnymi, ale też pierwszymi życiowymi trudnościami. Jest to również moment, kiedy wzrasta ryzyko rozwoju zaburzeń, takich jak depresja. Myślenie depresyjne nie dotyczy jedynie dorosłych i można je spotkać w każdym wieku. Nastoletnie lata są na tyle specyficznym okresem, kiedy młode osoby nie odpowiadają jeszcze całkowicie za siebie i są zdane na rodziców i ich otoczenia. Wielokrotnie również nie zdają sobie sprawy z problemu, jaki ich dotyka, a młodzieńczy bunt powoduje, że odsuwają się od dorosłych. Jak rozpoznać, że rozwija się depresja u nastolatka? Jak możesz pomóc swojemu dziecku?
Objawy depresji – przyjrzyj się uważnie swojemu dziecku.
Depresja to popularne zaburzenie, które dotyka 350 milionów osób na całym świecie. W Polsce na depresję cierpią około 4 miliony ludzi. Dane te mogą być jednak niedoszacowane ze względu na niezdiagnozowanie wielu pacjentów. W przypadku dzieci w wieku młodzieńczym możemy mówić nawet o 20% pacjentówcierpiących na depresję. W porównaniu do wieku dziecięcego jest to nawet o 18% mniej, czyli około 2%. Jak widać, lata nastoletnie są mocno narażone na rozwój tego zaburzenia. Objawy, które mogą pojawić się u naszego nastolatka to:
– utrata zainteresowań,
– zmniejszenie koncentracji i skupienia,
– ciągłe zmęczenie,
– obniżony nastrój,
– zaburzenia snu,
– autoagresja, samookaleczenie,
– zmniejszony apetyt.
O wiele częściej niż u dorosłych, mogą także wystąpić objawy psychosomatyczne. Są to cielesne symptomy, które mają swoje źródło w psychice człowieka. Mogą wtedy występować bóle brzucha, omdlenia, zaparcia czy bóle głowy. Konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry, jednak jeśli zostaną wykluczone możliwe przyczyny, należy podejrzewać podłoże psychiczne. Somatyzacja u nastolatka może sugerować zaburzenia depresyjne, stany lękowe lub fobię przed uczęszczaniem do szkoły.

Jak pomóc swojemu dziecku? Depresja u nastolatka – poradnik.
Najgorszym co możesz zrobić swojemu dziecku z podejrzeniem depresji, jest bagatelizowanie problemu. Problemy, które dla Ciebie mogą wydawać się błahe i nieistotne, dla Twojego nastolatka mogą być ogromnym nieszczęściem. Aby młody człowiek mógł się przed Tobą otworzyć, konieczne jest zaufanie. To z kolei zdobywane jest przez lata. Dlatego, jeśli od najmłodszych lat pielęgnujesz swoją relację z pociechą, prawdopodobnie nie będzie ona miała oporów, aby szczerze z Tobą porozmawiać. Jednak brak oparcia w rodzicach już w młodszym wieku, powoduje, że w przyszłości nastolatek zamknie się w sobie, razem ze swoimi problemami. W rozmowie z nastolatkiem nie używajmy sformułowań „nie przesadzaj” czy „inni mają gorzej”. Jako rodzice powinniśmy zaoferować zrozumienie i wsparcie, gdyż młodzież ma prawo nie wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Propozycja wizyty u psychologa może wzbudzić strach lub zdenerwowanie u dziecka, dlatego konieczne jest wytłumaczenie, dlaczego wsparcie specjalisty jest niezbędne w tej sytuacji. Jeśli jako rodzic zastanawiasz się jak rozmawiać ze swoją pociechą, funkcjonującą jako nastolatek z depresją, możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapia to skuteczna metoda leczenia depresji, a wczesne postawienie diagnozy, zwiększa szansę na szybki powrót do pełnego zdrowia psychicznego Twojego dziecka.