Decyzja o posiadaniu potomstwa wydaje się dojrzałym i świadomym pomysłem. Wśród par posiadających dzieci można coraz częściej zauważyć, że decydujemy się na dziecko o wiele później niż kiedyś. Dojrzali rodzice małych dzieci to coraz częstsze zjawisko. Co jest tego przyczyną? Dlaczego coraz później decydujemy się na posiadanie potomstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w najnowszym artykule. Czytaj dalej!
Kiedy jest najlepszy moment na posiadanie dziecka?
Na to pytanie moglibyśmy odpowiedzieć bardzo krótko: „to zależy”. Decyzja o posiadaniu potomstwa przychodzi w różnych momentach. Dla wielu par znaczenie przy wyborze odgrywa ich status ekonomiczny oraz wykształcenie. Niektórzy stawiają sobie jako cel posiadanie potomstwa po 2-3 latach od ślubu. Do tego czasu chcą korzystać z życia i podróży oraz przeznaczyć ten okres na przysłowiowe „wyszalenie się”. Są jednak pary, które nie chcą odwlekać tej decyzji, dlatego o potomstw starają się bardzo szybko, czasami niedługo po rozpoczęciu związku. Chociaż wzajemnie, pary te mogą nie rozumieć swoich przekonań, pewne jest, że każda z nich podejmuje świadomą decyzję w momencie, który uważa za odpowiedni. Biologicznie sugeruje się, że kobiety powinny zostawać matkami w młodym wieku, najlepiej około 25 roku życia.
Jednak obserwuje się, że średnia wieku wśród kobiet rodzących dziecko to obecnie matki około 30 roku życia.Podobne zjawisko można dostrzec wśród mężczyzn. Na początku XXI wieku średni wiek mężczyzn zostających ojcami przypadał na 29-30 rok życia. Obecnie można zauważyć, że wiek ten wzrósł do ok. 33-35 roku życia. Dlaczego pary coraz częściej chcą funkcjonować jako dojrzali rodzice?
Dojrzali rodzice małych dzieci – dlaczego tak późno decydujemy się na dziecko?
Kiedyś urodzenie pierwszego dziecka w wieku 35 lat byłoby nie do pomyślenia, dzisiaj – to standard. Coraz więcej kobiet planuje macierzyństwo w późniejszym wieku. Ma na to wpływ wiele czynników. Przyszli rodzice obserwują swój status ekonomiczny oraz pragną zdobyć wyższe wykształcenie, zanim zdecydują się na potomstwo. Ważne staje się ustabilizowanie sytuacji zawodowej oraz mieszkaniowej. Pary stawiają sobie coraz częściej za cel zmianę mieszkania na większe bądź ukończenie budowy domu, aby znaleźć tam miejsce dla malucha. Nawet jeśli to młodszy wiek jest uznawany za zdrowszy dla ciąży oraz zmniejsza ryzyko poczęcia chorego dziecka, decyzja o potomstwie to nie tylko kwestia biologiczna, ale również społeczno-ekonomiczna.
Dane statystyczne z 2018 roku wskazują, że przeciętna Europejka rodzi dziecko około 29 roku życia. W przypadku Polek w 2018 roku był to wiek 27,3 lat. Dla porównania w 1990 średnia wieku wśród matek wynosiła 22,7. Różnicę obserwuje się również, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania. Mieszkanka miasta najczęściej rodziła pierwsze dziecko około 29 roku życia, podczas gdy pierworódka na wsi miała średnio około 27 lat. Dojrzali rodzice to również efekt rozwoju metod sztucznego zapłodnienia metodą in vitro. Niektóre pary wiele lat starają się o potomstwo, zanim zdecydują się na dodatkową pomoc.
Dojrzali rodzice i konsekwencje późnego rodzicielstwa
Ciąża prowadzona u kobiety około 40 roku życia niesie ryzyko powikłań, zarówno dla matki, jak i dziecka. Badacze jednak zauważają, że dojrzałe pary, które decydują się na potomstwo, przykładają dużą uwagę do swojego stanu zdrowia oraz formy. Zazwyczaj późne rodzicielstwo jest świadomą i dobrze przemyślaną decyzją. Życiowa stabilizacja powoduje, że pary te w wielu przypadkach mają bardzo dobre warunki mieszkaniowe, a także mogą sobie pozwolić na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu czują się pewniej i zachowują spokój, że będą mogli zapewnić dziecku lepsze warunki.
Stabilna sytuacja zawodowa i finansowa pozwala zmniejszyć stres związany z posiadaniem potomstwa, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego przyszłych rodziców. Posiadanie dziecka w późniejszym wieku może wiązać się z wieloma trudnościami, gdyż dojrzali rodzice mogą mieć kłopot z nadążeniem za światem, w którym rozwija się ich własne dziecko. Różnica pokoleń może wydawać się kłopotliwa. Jednak dojrzałe rodzicielstwo to także życiowe doświadczenie, przemyślane decyzje i chęć poświęcenia całego czasu dziecku, kiedy młodsze lata poświęciło się na realizowanie własnych potrzeb.