Psychoterapia dla par i małżeństw

W relacjach wymagana jest jedność. Jedność nie oznacza, że jesteś taki sam. To znaczy, że jesteście razem.

Psychoterapeuta Warszawa

Niezastąpiona pomoc dla par i małżeństw

Z jakimi problemami w relacji można się zgłosić po pomoc do psychoterapeuty?

Emocje są centralnym punktem i powodem wchodzenie w związek i małżeństwo. Dlatego prowadzona przez nas psychoterapia skupia się przede wszystkim na emocjach pojawiających między partnerami oraz na tym, w jaki sposób są one wyrażane w chwili obecnej.

Psychoterapeuta pracuje ze wszystkimi parami, które identyfikują siebie jako związek dwójki osób:

  • heteronormatywnymi;
  • jednopłciowymi;
  • długim stażem;
  • krótkim stażem;
  • parami u których pojawia się depresja, zaburzenia lękowe oraz traumy niesione przez jednego lub obojga partnerów;
  • parami zróżnicowanymi kulturowo;
  • parami w związkach partnerskich oraz w związkach formalnych;

 

Staramy się nie zostawiać nikogo bez wsparcia, naszą pomoc dobieramy indywidualnie do sytuacji danej pary. Każda strona relacji może liczyć u nas na szacunek i zrozumienie.

Do psychoterapeuty w naszym ośrodku w Warszawie najczęściej zgłaszają się pary z trudnościami w obszarach:

  • S.O.S (Same Old Story)  Nawracające konflikty, które trudno rozwiązać
  • brak poczucia bliskości, intymności i/lub zainteresowania;
  • różnego rodzaju zdrady: fizyczne, emocjonalne, zaufania;
  • trudności z asertywnością wobec rodzin pochodzenia;
  • konsultacje przedmałżeńskie;
  • decyzje związane z małżeństwem, rodzicielstwem, rozwodem;
  • problemy z nieufnością;
  • poczucie „wypalenia się”  relacji przy jednoczesnej chęci ratowania/zbudowania związku na nowo;
  • potrzeba wspólnego odnalezienia się w nowych rolach i okolicznych życiowych: rodzicielstwo (szczególnie po pojawieniu się dziecka), utrata pracy, przeprowadzka, małżeństwo, wyprowadzka dzieci z domu (tzw. „puste gniazdo”) itp.;
  • trudności z adaptacją do nowej kultury w parach mieszanych kulturowo;
  • trudności w obszarze życia seksualnego pary

InRelatio

Cel spotkań małżeństw i par z psychoterapeutą

Celem psychoterapii jest wzmocnienie jakości więzi emocjonalnej, odbudowa bliskości i zaufania oraz budowa porozumienia pomiędzy partnerami. W trakcie terapii obie strony mogą przyjrzeć się sposobom wzajemnej komunikacji oraz poszukać właściwej dla siebie metody mówienia o emocjach i trudnych tematach.

Z naszego doświadczenia wynika, że pary zgłaszają się do terapii w momencie, kiedy spróbowały już „wszystkiego”, by rozwiązać swoje trudności a powtarzające się („za każdy razem te same”) konflikty sprawiły, że przychodzą w poczuciu bezsilności, rozpaczy oraz poważnie nadszarpniętej więzi emocjonalnej. W naszej praktyce psychoterapeutycznej zaczęliśmy zauważać, że najbardziej bolesne jest głębokie poczucie osamotnienia i niezrozumienia, mimo pozostania we wzajemnej relacji.

W jaki sposób pracuje psychoterapeuta w naszym ośrodku InRelatio w Warszawie ?

W terapii par w nurtach humanistyczno-doświadczeniowych jako główny cel psychoterapeuta stawia sobie zmianę problematycznych wzorców interakcji czyli tych momentów, które nieustająco wracają w postaci kłótni. To właśnie one „wydają się dobrze znane i powtarzające”. Zmiana tych wzorców następuje poprzez bliższe przyjrzenie się i adekwatne wyrażanie wrażliwych emocji, które leżą u podłoża problematycznych reakcji.

Psychoterapeuta podczas sesji dba o to, by wyrażenie wrażliwych emocji i doświadczeń odbywało się w atmosferze, w której każdy z partnerów czuję się wystarczająco bezpiecznie. Prowadzi to do przełamania bolesnego osamotnienia oraz odbudowy bliskości emocjonalnej i wzajemnego zaufania w relacji.

Pary z młodszym stażem uczą się jak wzajemnie reagować na swoje emocje i potrzeby bez przyjmowania postawy ochronnej, dzięki czemu ich więź emocjonalna wzmacnia się i uodparnia na przyszłe konflikty.

Pary z długim stażem często uświadamiają sobie, że oddalili się od siebie, zaczynają wyrażać długo skrywane uczucia, odbudowują kontakt pomiędzy sobą i odkrywają siebie na nowo relacji.

Psychoterapeuta Warszawa

Prowadzona u nas terapia może odbywać się w dwóch formatach:

1×2, czyli jeden psychoterapeuta spotyka się z parą/małżeństwem. Spotkania trwają od 60 do 80 minut, mogą odbywać się raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie.

2×2, czyli para psychoterapeutów pracuje z parą/małżeństwem. Spotkania trwają 80 minut, mogą odbywać się raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie.

Długość i częstotliwość spotkań ustalana jest wspólnie z psychoterapeutą.

Każdy z tych formatów ma swoje zalety i jest równie skuteczny.

Korzyści z pomocy psychoterapeuty dla par i małżeństw:

  • przerwanie błędnego koła nawracających konfliktów;
  • odbudowa bliskości emocjonalnej, wzajemnego zaufania i intymności
  • odbudowa wzajemnego wsparcia w trudnych emocjonalnie momentach;
  • poprawa codziennej komunikacji;
  • poprawa jakości komunikacji w ważnych życiowo sprawach;
  • przełamanie bolesnego osamotnienia w relacji;
  • wzmocnienie więzi emocjonalnej między partnerami
  • wspólne, lepsze radzenia sobie w obliczu życiowych zmian (np. zmiana/utrata pracy, miejsca zamieszkania, „puste gniazdo” itp.);
  • przywrócenie „życia” w obliczu poczucie „wypalania się” relacji.

Psychoterapeuta Warszawa

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą w naszym ośrodku

Na początku zapraszamy parę na 2-3 konsultacje, gdzie wszyscy mogą się ze sobą zapoznać, wspólnie przyjrzeć się temu „z czym” para przychodzi. Każdy z partnerów ma szansę opowiedzieć co najbardziej go/ją boli i jakie potrzeby ma niezaspokojone.

Psychoterapeuci starają się dać jak najwięcej przestrzeni do wyrażenia każdemu z partnerów, aby zrozumieć ich indywidualny sposób doświadczania relacji, jak i również trudności, z którymi mierzą się jako para.

Po konsultacjach następuje zawarcie kontraktu czyli ustnej umowy. Wszystkie strony podejmują decyzje o dalszej wspólnej pracy, ustalają nad czym będą wspólnie pracować podczas terapii oraz  jaka będzie częstotliwość spotkań i czas ich trwania, a także długości terapii.

Czas trwania terapii bywa różny. Czasem pary potrzebują kilka spotkań żeby uporać się ze swoim trudnościami, a niektóre sytuacje wymagają dłuższej pracy. Czas trwania psychoterapii par każdorazowo jest umawiany podczas konsultacji i podlega wspólnej decyzji każdej ze stron.

Obawy, mity i pytania związane z terapią par:

  1. Czy psychoterapeuta będzie sędzią w naszych konfliktach? NIE
    Rolą psychoterapeuty jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, by oboje partnerów/partnerek mogło się otworzyć, wypowiedzieć i wysłuchać drugiej strony, bez szukania „winnych” czy weryfikowania prawdy obiektywnej.
  1. Czy będzie stawał po czyjejś stronie? NIE
    W terapii par/małżeństw „klientem” jest związek czy relacja pomiędzy ludźmi. To sprawia, że psychoterapeuta jest osobą wspierającą pary i działa na rzecz wspólnego porozumienia.
  1. Czy będzie nas oceniał? NIE
    W gabinecie bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa oraz otwartość, by czuć się swobodnie w wyrażaniu trudnych i często nieujawnianych wcześniej przeżyć. Dlatego psychoterapeuta dba o komunikację oraz formę zwracania się do siebie partnerów/ek, ucząc zarazem jak porozumiewać się bez oceny.
  1. Czy będzie doradzał co mamy zrobić? NIE
    Może się wydarzyć tak, że psychoterapeuta może zaproponować doświadczenie lub eksperyment w trakcie sesji lub po za nią. Jednak będzie to propozycja, z której możecie, ale NIE MUSICIE korzystać.
  1. Czy terapeuta będzie naszym SOJUSZNIKIEM jako pary i będzie nas wspierał w odnajdowaniu naszych własnych rozwiązań, które będą pasowały do naszej sytuacji? ZDECYDOWANIE TAK!
    Nie ma jednego przepisu i każdy związek jest inny. Dlatego psychoterapeuta pomoże Wam w odnalezieniu WASZEGO rozwiązania.
  1. Czy terapeuta będzie pomagał nam lepiej wyrażać nasze emocje, żebyśmy robili to w sposób nieraniący? ZDECYDOWANIE TAK!
    To może być jednym z celów terapii.
  1. Czy w trakcie terapii par możemy czuć się bezpiecznie i nasze uczucia i potrzeby (indywidualne oraz pary) będą szanowane? ZDECYDOWANIE TAK!
    Należy jednak pamiętać, że poczucie bezpieczeństwa jest budowane z czasem i czymś naturalnym może być niepokój na początku współpracy.
  1. Czy terapia par jest oparta na badaniach? ZDECYDOWANIE TAK!
    Każde oddziaływanie terapeutyczne ma oparcie w badaniach naukowych z zakresu psychologii, psychoterapii oraz neuronaukach. Jeżeli coś jest niezrozumiałe, możecie zapytać o to prowadzącego sesję.
  1. Czy efekty terapii par mogą trwać nawet po jej zakończeniu? ZDECYDOWANIE TAK!
    Celem psychoterapii jest wyposażenie pary w narzędzia, które będą Wam służyć w przyszłości.

„Za każdą skargą kryje się głęboka osobista tęsknota.”
– dr John M. Gottman

Prowadzący

psycholog, psychoterapeuta młodzieży, dorosłych, par oraz rodziców
Krzysztof Błażejewski
UMÓW WIZYTĘ
Krzysztof Błażejewski

Zarezerwuj wizytę u naszych specjalistów

Z nami lepiej
zrozumiesz siebie
i swoje dziecko
Witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystanie z Witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.