Psychoterapia kobiet w ciąży

Zwykło się mawiać o tym stanie – stan błogosławiony

Ciąża

Psychoterapia kobiet w ciąży

Psychoterapia w ciąży Warszawa

To nie tylko samo szczęście. Ciąża może budzić u kobiety różne myśli i uczucia. Zwykło się mawiać o tym stanie – stan błogosławiony, narzucając tym samym to, co kobieta powinna czuć. Powinna się czuć wyróżniona, szczęśliwa, pełna nadziei i w radości oraz spokoju oczekiwać na dziecko. Jakże różna od tego stanu bywa rzeczywistość. Strach, niepokój, złość, niechęć i dezorientacja. Ale o tym nie mówi się już tak chętnie. Brak możliwości otwartego rozmawiania o emocjach jakie budzi w kobiecie ciąża często powoduje stan osamotnienia, wyrzutów sumienia oraz pogorszonej kondycji psychicznej. Wcale nie musi tak być.

Na konsultację zgłoś się jeśli:

 • po prostu czujesz, że jest Ci trudno
 • czujesz, że potrzebujesz a nie możesz, bądź nie chcesz rozmawiać o swoich obawach z bliskimi.
 • zaczynasz myśleć o sobie źle
 • odczuwasz silny, wręcz paraliżujący lęk przed porodem
 • masz ambiwalentne uczucia związane z ciążą
 • masz myśli, które obawiasz się wypowiedzieć na głos np. Boję się, czy pokocham swoje dziecko, „Tak naprawdę nie chcę tego dziecka”, „Przez dziecko zaprzepaszczę karierę zawodową, „Utracę dotychczasowe życie”, „Przytyję”.
 • czujesz presję od wszystkich wokół, aby się cieszyć a tak naprawdę masz ochotę płakać.

Większość obaw jakie mamy w ciąży spowodowana jest ogromną zmianą jaka przed nami. Czasem trudności i objawy związane są bezpośrednio z ciążą a czasem ze względu na obciążenie psychiczne jakiego w ciąży doświadczamy zwyczajnie przestajemy sobie radzić z tym z czym radziliśmy sobie dotychczas. Wracają „stare” problemy.

Wiele kobiet doświadcza lęku i sprzecznych uczuć, niepokojących myśli, boi się. Ważne jest, aby mieć świadomość, że nasza reakcja na ciąże może być różna i daleka od cukierkowych wizji jakie widzimy w telewizji. Ważne również, aby mieć świadomość, że można o tym rozmawiać.

Warto o tym pamiętać
 • Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do psychoterapii.
 • To, że odczuwasz sprzeczne emocje i masz myśli, które boisz się wypowiedzieć na głos w obawie przed negatywną ocenę otoczenia jest zupełnie normalne. Akceptacja tych sprzecznych uczuć pozwala odzyskać spokój i równowagę. Możesz skakać pod sufit z radości i jednocześnie obawiać się czy będziesz zdolna pokochać własne dziecko.
 • Rozwiązanie uciążliwych problemów w ciąży pozwala szybciej i bardziej satysfakcjonująco odnaleźć się w roli matki i wpływa pozytywnie na relację matka – dziecko.
 • Psychoterapia w ciąży to szansa dotarcia do źródła swoich obaw i szansa na to, aby zapewnić sobie oraz swojemu dziecku większy spokój.
 • Czasem już samo wypowiedzenie na głos niepokojącej Cię myśli uwalnia napięcie.

Zarezerwuj wizytę u naszych specjalistów

Z nami lepiej
zrozumiesz siebie
i swoje dziecko
Witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystanie z Witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.