Psychoterapia dla seniorów 60+

Życie bywa trudne w każdym wieku

Inrelatio

Jakie problemy mają seniorzy

Silversi, Age Free – wolni od metryki. Osoby 60+, pokolenie Flexi – to ostatnio pojawiające się w literaturze i w Internecie określenia na Seniorów, czyli osoby po 60 roku życia.

Właśnie tę grupę wiekową chcielibyśmy ośmielić do sięgania po pomoc psychoterapeutyczną.

Słowa te kierujemy zarówno do Seniorów jak ich bliskich, którzy widzą ich cierpienie.

Okres starzenia można rozpatrywać pod kątem strat. Człowiek stopniowo traci zdrowie i wydolność fizyczną. Osoba do tej pory nie tylko niezależna, ale i wspierająca innych, sama potrzebuje wsparcia. Dość wcześnie przychodzi moment zakończenia pracy zawodowej. Praca nie tylko dawała pieniądze. Zapewniała również sieć społeczną, prestiż i pozycję, była często wykładnikiem samooceny. Praca także u wielu osób przyczyniała się do poczucia własnej wartości, nadawała strukturę dni i tygodni, możliwość realizacji swoich aspiracji.

Emerytura i co dalej

Często też bywa, że po przejściu na emeryturę Seniorzy nie mają co ze sobą zrobić, czują się zdrowi, energiczni i niestety wrzuceni do jednego worka staruszków. Są zagubieni i czują złość. Ageizm jest przejawem błędnego myślenia wynikającym z nadmiernego uogólniania, dającym nieprawdziwy obraz osób starszych jako jednolitej grupy, poprzez zaszufladkowanie tych osób ze względu na wiek. W ten sposób powstaje wiele stereotypów, które przejawiają się w negatywnym wizerunku osób starszych, jako zgorzkniałych, gderliwych, pełnych złości do otaczającego świata i wymagających od innych bezustannej opieki.

Jedną z największych bolączek starości jest osamotnienie i izolacja społeczna. Dzieci odchodzą z domu, pozostawiając „puste gniazdo”, często wyjeżdżając daleko, więc kontakt z nimi i wnukami jest ograniczony. Przyjaciele i sąsiedzi chorują, stają się mniej sprawni albo umierają. Umiera współmałżonek. Dużym problemem staje się świadomość przemijania, zbliżającej się śmierci i związany z nim sens i bilans życia.

Najważniejszą potrzeba Seniorów jest potrzeba bezpieczeństwa , pragnienie bliskich relacji z ludźmi a zwłaszcza z rodziną, potrzeba akceptacji i szacunku wyrażonego przez otoczenie , poczucie własnej wartości i poczucie niezależności.

Starzejemy sie wolniej

Starość kojarzy się z utratą pamięci, siły i ogólnie jakości życia. Jednak żyjemy coraz dłużej, medycyna się rozwija, coraz lepiej radzimy sobie z chorobami. Tym samym zyskujemy dodatkowy czas. Ważne abyśmy umieli ten czas wykorzystać i zadbać o jego jakość i dobrostan.

„Musimy połączyć starość z życiem, zamiast uznawać ją za jego zakończenie. A przede wszystkim zrozumieć, że w dużej mierze dobra starość jest konsekwencją naszych działań. Starość nie musi być okropna. Może być kolejnym etapem, w którym wciąż będziemy odkrywać, kochać i cieszyć się codziennością” Małgorzata Węglarz.

Zmieniają się Twoje zadania i role życiowe. Przestałeś pracować zawodowo ? Martwią Cię zmiany zachodzące w Twoim organizmie ? Cierpisz z powodu choroby? Jesteś w trudnej żałobie po śmierci bliskiej osoby? Jesteś samotny albo nie chcesz obarczać swoimi kłopotami rodziny?

Możemy pomóc

Nie radzisz sobie z tym wszystkim,
nie zgadzasz się aby te zmiany Cię ograniczały,
chcesz żyć tak jak dawniej, a może lepiej ?

Znany psychoterapeuta Irvin D. Yalom pisze : „ Nie wprowadzisz do swego życia pozytywnych zmian, dopóki czepiasz się myśli, że sprawy, które nie pozwalają Ci dobrze żyć, nie zależą od Ciebie. Tylko Ty odpowiadasz za najważniejsze aspekty swojej sytuacji życiowej i tylko Ty możesz je zmienić”.

„Osamotnienie istnieje tylko w pojedynkę, wyparowuje z chwilą kiedy podzielimy się nim z drugą osobą. Czasem odkrycie się przed terapeutą, który Cię przyjmie, daje odwagę aby zaufać innym”

Jeśli potrzebujesz wsparcia, w tym ciekawym i często trudnym okresie Twojego życia, w InRelatio możesz liczyć na wsparcie i pomoc psychoterapeuty, posiadającego doświadczenie w pracy z Seniorami.

Zarezerwuj wizytę u naszych specjalistów

Z nami lepiej
zrozumiesz siebie
i swoje dziecko
Witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Korzystanie z Witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.