W Europie 14% badanej populacji zgłosiło doświadczenie zaburzenia nastroju w ciągu życia. Zgodnie z danymi Institute for Health Metrics and Evaluation w Polsce w 2017 r. na depresję chorowało 1 mln osób. Mimo stale niskiej świadomości społeczeństwa, do coraz większej grupy osób dociera fakt, jak poważną chorobą jest depresja. Przemawiają za tym statystyki wg których codziennie w Polsce aż 16 osób odbiera sobie życie, przy czym większość osób z powodu depresji lub stanów depresyjnych. Krzepiącą myślą jest jednak to, że chorobę tę skutecznie możemy leczyć. Przestałeś czerpać przyjemność z życia? Czujesz się inaczej od jakiegoś czasu? Zastanawiasz się czy to smutek czy depresja? Nie odkładaj siebie na później.
Depresja to choroba cywilizacyjna?
Depresja jest chorobą, która może występować u każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia czy stylu życia. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna. Istnieją różne przyczyny depresji, w tym genetyczne, hormonalne, biochemiczne oraz psychologiczne. Obecnie żyjemy w stresie i ciągłym pośpiechu. To wszystko bardzo intensywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Jednakże, nie można powiedzieć, że to jedyna przyczyna depresji.
Badania sugerują, że społeczeństwa zachodnie mają większe problemy z depresją niż społeczeństwa wschodnie, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest to wynik cywilizacji. Inne czynniki, takie jak kultura, styl życia czy poziom stresu, również mogą wpływać na to, jakie choroby psychiczne są bardziej powszechne w danym społeczeństwie. Depresja jest złożoną chorobą, której przyczyny są wielorakie i nadal wymagają dalszych badań. Nie wiesz, czy dolega Ci zwykły smutek, czy to już depresja? Otóż każda depresja jest zaburzeniem nastroju, natomiast nie każde zaburzenie nastroju jest depresją.

Pierwsze objawy depresji
Depresja jako zaburzenie emocjonalne, może mieć różne objawy.
- Zmniejszenie zainteresowania i przyjemności zwykle czerpanych z czynności;
- zmęczenie i brak energii;
- zmiana wagi;
- problemy ze snem;
- zmiany nastroju;
- trudności w koncentracji;
- poczucie winy i bezwartościowości.
Depresja to nie chwilowy smutek
Smutek zwykle ma konkretną przyczynę. To emocja odczuwana w odpowiedzi na stratę, rozłąkę, niepowodzenie lub inne trudne sytuacje życiowe. Jest to normalna i naturalna reakcja na trudną sytuację. Wpływa na zachowanie, na przykład poprzez zmniejszenie motywacji i energii lub zwiększenie skłonności do izolacji. Smutek jest zwykle czasowo ograniczony i z czasem zanika, innym razem może wymagać pomocy terapeutycznej, szczególnie gdy staje się długotrwały lub nasila się.
Smutek czy depresja – różnice
Podstawową różnicą między depresją, a smutkiem jest czas trwania. Jeśli charakterystyczne objawy trwają kilka godzin, najwyżej kilka dni, to nie jest jeszcze depresja. Jednak kiedy utrzymują się co najmniej od dwóch tygodni, to znak, że mamy do czynienia z poważną chorobą.
Smutek, który jest objawem depresji, najczęściej łączy się z innymi objawami jak bezsenność lub nadmierna senność, spowolnienie w działaniu, utrata apetytu, poczucie winy i utrata własnej wartości, napady lęku. Natomiast przy odczuwaniu zwykłego smutku te objawy nie współwystępują. Ewentualnie mogą pojawić się na krótki okres czasu.
Na smutek czasami lekarstwem może być dobre słowo lub miła niespodzianka. Chorego na depresję pocieszyć się niestety nie da. Co gorsze, czasami takie próby doprowadzają do pogorszenia nastroju, bo chory czuje się przez to niezrozumiany.
Chory wykazuje niechęć do życia, pojawia się rezygnacja i często myśli samobójcze, które w zwykłym smutku nie występują. Smutek jest zwykle adekwatny do wydarzeń, które go wywołały, a depresja jest nieproporcjonalnie silniejszą reakcją w stosunku do przeżyć, które mogły ją wywołać. Kiedy człowiek jest smutny zachowuje zdolność do realnej oceny sytuacji. Przez depresję wszystko widzi w czarnych barwach, uważa, że jest w sytuacji bez wyjścia nawet, kiedy obiektywnie wszystko w jego życiu układa się dobrze.

Kiedy strach puka do drzwi
Smutek czy depresja często wiążą się z lękiem. Badania wykazały pewną zależność. Około 85% pacjentów z depresją ma znaczny lęk, a 90% pacjentów z zaburzeniami lękowymi ma depresję. Depresja związana z lękiem, nazywana czasem zaburzeniem depresyjnym z objawami lękowymi, to stan, w którym osoba doświadcza zarówno objawów depresyjnych, jak i lękowych. Objawy depresyjne obejmują obniżony nastrój, poczucie beznadziei, utratę zainteresowań i przyjemności z życia, zmęczenie i brak energii, problemy ze snem, utratę apetytu, problemy z koncentracją i pamięcią, a także myśli samobójcze. Objawy lękowe obejmują natomiast niepokój, nieuzasadnione obawy i lęki, uczucie niepokoju i napięcia, trudności z kontrolowaniem myśli lub zatrzymywaniem myśli, a także objawy fizyczne, takie jak problemy z oddychaniem, przyspieszone bicie serca i potliwość. Osoby, które cierpią na depresję związana z lękiem zwykle doświadczają silnego i uporczywego lęku, który utrudnia codzienne funkcjonowanie i prowadzi do izolacji społecznej. Leczenie depresji związanej z lękiem może obejmować psychoterapię, terapię farmakologiczną lub ich kombinację, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Pomoc specjalisty
Nie należy pewnych objawów lekceważyć. Ciągłe odkładanie myśli czy to smutek czy depresja, nie przyniesie poprawy nastroju. Warto podkreślić, że depresja jest zaburzeniem emocjonalnym, które może być związane z opuszczeniem emocjonalnym i samotnością. Psychoterapia to trudny proces, w którym poruszamy się po bardzo delikatnej materii. Jest to odkrywanie, nazywanie i dopuszczanie emocji i uczuć, które wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości. Praca nad trudnościami związanymi z opuszczeniem emocjonalnym i samotnością wymaga czasu i osobistego zaangażowania. W InRelatio zapewniamy wsparcie oraz oferujemy skuteczną oraz kompleksową pomoc ze strony psychologa oraz innych specjalistów.